Е-банкарство

ЕЛЕКТРОНСКИ ПЛАТНИ ПРОМЕТ

Под електронским платним прометом подразумевају се сва плаћања између физичких и правних лица путем електронских трансакција. Дели се на домаћи (унутрашњи) и међународни.
Одлука о електронском обављању платног промета. (упознати се са садржајем)
·       RTGS NBS система  (real-time gross settlement systems),
·        IPS NBS система,
·        Клиринг NBS система,
·        Међународног и међубанкарскогклиринга система у девизама,
·        DinaCard клиринг система.
SWIFT – Society  for Worldwide Financial Telecommunications
Безготовински трансфер новца се врши преко Светске организације за међубанкарску финансијску телекомуникацију (SWIFT). SWIFT је организован 1973. године у Белгији као. SWIFT систем омогућава слање новца из било које банке и  земље широм света.
Основне карактеристике SWIFT система су: уједначеност језика комуникације, висока сигурност, тренутан пренос порука, минималне могућности настанка грешака, добра контрола, веза са свим  банкама широм света, ефикасно управљања средствима, смањивање трошкова пословања... Послови се обављају преко тзв. SWIFT порука. SWIFT порука је стандардизована, садржи одређени формат и одређени број поља који се класификује у категорије. Типови порука:
Дознаке и чекови,
Транфери финансијских институција,
Девизна тржишта, тржишта новца и деривата,
Наплата и готовински инкасо,
Тржиште хартија од вредности,
Племенити материјали и инвестиционе групе,
Документарни акредитиви и гаранције,
Путници чекови,
Готовински менаџмент и кориснички статус.

SWIFT АДРЕСА

Универзална метода којом се индетификују финансијске институције назива се SWIFT адреса или BIC-код SWIFT адреса се састоји од осам до једанаест сродних знакова груписаних у следеће компоненте:
шифра банке
шифра земље
шифра локације
ознака терминала
ознака филијале

IBAN (International Bank Account Number)

Међународни број банковног рачуна (IBAN, International Bank Account Number) је међународни стандард за нумерацију банковних рачуна, представља низ од 22 алфанумеричка знака, који прецизно идентификују земљу, банку и рачун клијента у Банци било где у свету, а примењује се у свим земљама ЕУ. IBAN ознака рачуна у Србији је део међународног стандарда и дефинисана је преко пет делова:
Код земље RS (два алфанумеричка места)
Контролни број за IBAN стандард (два нумеричка места) 
Фиксни број банке (три нумеричка места)
Број рачуна (тринаест нумеричких места) одређује банка.
Контролни број (два нумеричка места)

EFT / POS (Electronic Funds Transfer / Point of Sale)

EFT/POS  или електронски трансфер средстава/место продаје и представља систем безготовинског плаћања у коме су електронске касе –терминали директно повезани са банкама.
POS терминал се налази на продајном месту и омогућава плаћање робе или услуге картицом

Бар–код је начин означавања производа низом црних и белих линија које је лако могуће препознати помоћу посебних уређаја.  Осмислио га је Норман Џозеф 1921. године. Валидност бар-кода се може проверити у посебном одељку (ГЕПИР) на сајту ове асоцијације www.gs1yu.org.


Фискална каса 


бележи податке на паприној траци чији исечак добија купац, контролној траци која остаје у самом уређају и у фискалној меморији, што омогућава по потреби касније штампање разних докумената који се траже на увид. Закон о фискалним касама.
Фискална каса обавезно има програмску, оперативну и фискалну меморију. Фискализација је поступак када овлашћени сервисер у фискалну меморију уноси PIB (порески идентификациони број), као и време и место почетка рада касе. Дефискализација је потупак уклањања и уништења фискалног модула, што се обавља код сервисера.
Фискални документи су: фискални исечак, дневни извештај, периодични извештај, пресек стања Фискални исечак  (рачун који се даје купцу), је фискални документ у коме се евидентира сваки појединачно остварени промет добара на мало, односно услуга, које купац добара, односно корисник услуга плаћа готовином, чеком или картицом. (дневни извештај, периодични извештај, пресек стања).
Дневни извештај је фискални документ који је обвезник дужан да формира и штампа једном дневно, на крају рада.
Периодични извештај је фискални документ који је обвезник дужан да формира и штампа на крају рада, последњег дана сваког пореског пореског периода
Пресек стања је фискални документ који се формира и штампа по потреби, на захтев Пореске управе или за потребе обвезника.
Обвезник је дужан да води књигу дневних извештаја (EDI)за сваку фискалну касу.

Електронско банкарство

Понуде електронских банкарских услуга се могу подечити у три категорије:
информационе,
комуникационе и
трансакционе услуге.
У електронском банкарству могу се издвојити следеће  дистрибутивне мреже:
АТМ (Automated Teller Machine)  системи (банкомати),
ПОС системи,
Телефонско банкарство,
PC банкарство,
СМС банкарство,
Интернет банкарство,
Мобилно банкарство,
Видео банкарство.

AMT (Atomated Teller Machines)

Једна од најзаступљенијих врста технологије електронског банкарства су банкомати - AMT (Atomated Teller Machines). Основни циљ увођења терминала за комуникацију између банака и комитената био је аутоматизовање рутинских и свакодневних банкарских активности. Први банкомат се везује за филијалу британске "Barcclays" банке 1967. године. Улазни и излазни уређаји банкомата: тастатура и читач картице као улазни и : звучник, монитор, штампач, касету за новац као излазни.
Неке врсте банкомата су
кеш банкомати /  cash dispenser-i  (служе као уређаји за исплату готовине),
инфо банкомати (служе за пружање информација и издавање налога),
банкомати за мењачке послове (служе за конверзију валута),
банкомати за плаћање рачуна,
банкомати за депоновање дневног пазара,
банкомати за продају вредности (полиса осигурања и сл.)
мултифункционални банкомати (обављају више функција одједном.

Телефонско банкарство

Телефонско банкарство је сервис који омогућава коришћење банкарских услуга путем телефонске мреже и омогућава да обављате трансакције и приступате информацијама о различитим производима које имате у Банци.
Заснива се на тзв. позивним центрима, односно на системима којима се приступа преко одређених шифара  откуцаних преко тастатуре телефона. Да бисте постали корисник сервиса телефонског банкарства, потребно је да се претходно региструјете за ову услугу у Вашој банци.
Као карактеристични појавни облици телефонског банкарства у данашњим условима могу се навести: говорни аутомати и сall центри са оператерима. Овим банкарством могу се остварити информационе услуге и финансијске трансакције. Пример: http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=146 – Banka Intesa.

On-line PC банкарство

On-line PC банкарство се спроводи путем Интранета и представља комбинацију карактеристика програма за личне финансије и електронског плаћања рачуна. PC банкарство омогућава обављање банкарских транскација директном везом клијента и банке уз помоћ специјализованог софтвера. Софтвер се инсталира на клијентов рачунар, тако да омогућује електронско повезивање корисника са рачунаром банке. На тај начин клијент може да обавља трансакције (једино са датог рачунара).
За обављање банкарских трансакција у on-line PC банкарству:
потребан је специјализован софтвер,
овај софтвер се инсталира на рачунар клијента,
потребно је време за овладавање програмом,
клијент може обављати трансакције само са свог рачунара,
трансакције се могу евидентирати у off-line и on-line режиму
пренос/пријем података ка банци захтева on-line везу и
клијентови подаци о обављеним трансакцијама остају на његовом хард диску, а по преносу и на серверу банке.

Мобилно банкарство

Мобилно банкарство омогућава трансакције путем преносних рачунара (лаптоп), дигиталних личних организатора (PDA) и мобилних телефона, који су опремљени специјалним софтвером за мобилни приступ Интернету, па се могу користити за обављање свих врста услуга и трансакција. Сервис мобилно банкарство вам омогућава:
Проверу стања и промета по текућим рачунима, рачунима динарске и девизне штедње и платним картицама
Обављање свих врста безготовинских трансакција
Интерни пренос средстава са једног на други динарски, девизни или наменски рачун за ХОВ
Измиривање обавеза по платним картицама
Мењачке послове, куповину и продају девиза
Увид у курсну листу
Проверите датум истека дозвољеног прекорачења по текућем рачуну,
Користите кредитни калкулатор за различите врсте кредита,
Лоцирање најближе експозитуре или банкомата банке
Врло битно место заузима мобилни телефон па се чак  може рећи да је мобилно банкарство услуга која омогућава да путем мобилног телефона у сваком тренутку и на сваком месту на брз, једноставан и сигуран начин обављате све  информационе услуге, финансијске трансакције и комуникационе услуге.
Постоје две најзначајније софтверске платформе на којима се заснивају банкарски сервиси у мобилном банкарству.
Апликације засноване на SMS услугама – SMS банкарство  и
Апликације развијене као посебни софтверски програми које корисници инсталирају у своје мобилне апарате путем којих се онда конектују на мобилни интернет преко свог мобилног провајдера – WAP банкарство. WAP банкарство се појавило са развојем WAP стандарда који је омогућио приступ интернету путем мобилних телефона. Банка Intesa је за своје клијенте обезбедила апликацију Intesa Mobi. Компанија Теленор је са својом банком отишла још даље, без експозитура у свим градовима. Теленор банка има потпуно мобилно пословање... 
Погледајте услуге осталих банака....

Нема коментара:

Постави коментар